Urządzenie pokoju dla małego chłopca wcale nie musi być ani łatwe ani proste, wiadomo że każdy chłopak chciałby mieć pokój, który identyfikuje jego zainteresowania i potrzeby ale co zrobić gdy te zmieniają się z prędkością błyskawicy? Jak przystosować pokój dla chłopca do ciągłych zmian?

Pokój chłopca
Fot, tinystar.pl

Chłopcy jako naturalni poszukiwacze przygód często zmieniają obiekty swoich zainteresowań, raz jest to futbol, innym razem postać z ulubionej kreskówki, dinozaury, podróże w kosmos oraz wiele innych. Pokój dziecięcy dla chłopca musi sprostać wymaganiom i elastycznie dopasować się do swojego mieszkańca, dlatego w czasie projektowania pomieszczenia, jak ognia musimy unikać wprowadzania na stałe jednoznacznie kojarzących się symboli czy elementów. Należy dążyć do neutralnego wnętrza gdzie rolę ulubionych zainteresowań przejmą łatwo wymienialne dodatki.

Pokój dla chłopca inspiracje – skąd czerpać?

Jak zwykle z pomocą może nam przyjść internet, takie strony jak pinterest lub instagram z pewnością podsuną cały ogrom pomysłów.  Jak wspomniałam powyżej neutralne wnętrze można z łatwością ożywić za pomocą przemyślanych dodatków – pomysł na pokój dla chłopca może namprzyjść za sprawą allegro, gdzie zakupić lub zamówić można np. naklejki na ścianę (ulubiony bohater lub po prostu imię dziecka pisane ładną czcionką), a także ręcznie wykonane akcesoria. Kiedy stary bohater zostanie zastąpiony przez nowego, naklejkę można równie łatwo „zaktualizować”, a akcesoria z pewnością zachwycą młodsze rodzeństwo lub dzieci znajomych.

Pokój dla chłopca
Akcesoria w pokoju małego chłopca. Fot. tinystar.pl

Jak urządzić pokój dla chłopca?

Warto się trzymać kilku podstawowych kwestii przy urządzaniu pokoju dla chłopca – łatwość w utrzymaniu porządku, ergonomiczna przestrzeń i … dobrze umocowane meble. Jak pomalować pokój dla chłopca? Najlepiej użyć farb odpornych na zabrudzenia i łatwo zmywalnych, dotyczy to chłopców w każdym wieku: rzucone trampki, piłka, czy deska, na ścianach gromadzą się nieestetyczne ślady. Jeśli pokój będzie malowany na jasne kolory – można spróbować wydzielić strefę szybciej brudzącą się i pomalować ją np. na wysokość 1/3 ciemniejszą i odporniejszą farbą. Również mazanie po ścianach jest głęboko zakodowane w ludzkiej genetyce, więc przy projektowaniu pokoju znajdź miejsce na farbę tablicówkę!

Kosz na zabawki
Kosz na zabawki i akcesoria. Fot. tinystar.pl

Pokój dla chłopca – aranżacje i kolorystyka

Większość chłopcówlubi prostotę i nowoczesność, pokój dla chłopca powinien być schludny oraz przestrzenny. Wybierając meble kierujmy się ich funkcjonalnością i minimalizmem. Zazwyczaj pokoje dla dzieci nie należą do największych, więc nad każdym meblem zastanówmy się czy nie zajmie zbyt dużo przestrzeni w i tak już ograniczonym wnętrzu. Szczególnie ważne jest to, jeśli mamy pokój dla chłopca na poddaszu. Tutaj szczególnie ważny jest dobór mebli i dodatków. Podobnie jak i kolorystyka ścian. Pokój na poddaszu dla chłopca musi być wygodny, urządzony tak by rosnący chłopak nie robił sobie krzywdy np. uderzając głową o skosy, a użyta farba do ścian dobrze odbijała wpadające z niewielkich zazwyczaj okien światło. Na ciemne kolory można pomalować te fragmenty ścian, do których nie dochodzi naturalne światło, w ten sposób można optycznie przestrzeń poddasza powiększyć. Z pewną ostrożnością można to rozwiązanie zastosować jeśli mamy mały pokój dla chłopca i nie chcemy wszystkich ścian malować na ten sam kolor.

Czytaj również: Jak urządzić pokój dla dziewczynki >>

Pościel dla chłopca niemowlaka
Pościel dla chłopczyka. Fot. tinystar.pl

Urządzamy pokój dla małego chłopca

Do pokoju noworodka najlepiej zastosować jasną pastelową kolorystykę, przed zakupem upewnij się czy farby mają atest i mogą być stosowane w pokojach małych dzieci. Dobór koloru farby powinien zależeć od ilości dostępnego dziennego światła i tak w pokoju gdzie wpada światło zimne, dobrze jest zastosować cieplejsze i milsze dla oka odcienie bieli, od nasłonecznionej południowej strony lepiej postawić na śnieżną biel lub odcienie srebrzystej szarości. Pokój dla niemowlaka chłopca można uzupełnić kolorowymi dodatkami w odcieniach błękitu, mięty, srebra i dodać kontrastu ciemnym granatem, grafitem a nawet czernią. W ten sposób zaaranżowany pokój dla chłopca niemowlaka, będzie wydawał się czysty i przytulny.

Organizer na łóżeczko. Fot. tinystar.pl

Pokój młodzieżowy dla chłopca – kolory ścian

Dorastający chłopcy mają już swoje preferencje, lubią pewne kolory a innych nie tolerują, nie jest to jednak przyzwoleniem by pomalować ściany na czarno lub czerwono. Zdefiniowane kolory we wnętrzu potrafią być męczące i lepiej je ograniczyć do fragmentu ściany lub dodatków. Jeśli poszukujesz pomysłu na wyrafinowaną ozdobę – przejrzyj ofertę drukowanych na zamówienie teł fotograficznych, po naciągnięciu na ramę można uzyskać fantastyczny przestrzenny efekt a koszt wymiany na inny wydruk nie obciąży kieszeni twojej lub nastolatka.