Każda mała księżniczka marzy o pięknym pokoju, ale czy zawsze to musi być różowy pokój dla dziewczynki? Jeśli mała przepada wręcz za kolorem różowym, nie musimy z niego rezygnować ale umieszczanie go wszędzie gdzie oko nie spojrzy, nie wydaje się dobrym pomysłem. Co zrobić by zadowolić wybredne gusta dziewczynek i stworzyć pokój o jakim mogły tylko śnić?

Akcesoria w pokoju dziewczynki
Przydatne akcesoria do pokoju dziewczynki – kokon, poduszka do karmienia oraz ochraniacz. Fot. tinystar.pl

Wbrew pozorom dużo łatwiej urządzić i zaaranżować pokój dziecięcy dla dziewczynki niż dla chłopca. Dziewczynki kochają bajkowe stwory, puchate misie, kotki czy pieski, dodaj do tego eleganckie zestawienie jasnych barw i … gotowe. U chłopców zainteresowania zmieniają się w ogromnym tempie – urządzając pokój przyszłemu piłkarzowi musisz się liczyć, że za kilka tygodni trzeba będzie od podstaw zmienić pokój by odpowiadał kryteriom podróży przez gwiezdne galaktyki lub przeważała ergonomia toru wyścigowego.

Jak znaleźć pomysł na pokój dla dziewczynki?

Przystępując do wystroju pokoju dla dziewczynki, trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii jak wiek rezydentki, jej upodobania i potrzeby, a także umiejscowienie pokoju np. dostęp do naturalnego światła, wielkość pomieszczenia czy może urządzamy pokój dziewczynki na poddaszu.

Pościel do łóżeczka dziewczynki
Ochraniacz w łóżeczku niemowlęcym. Fot. tinystar.pl

Bogatym źródłem pomysłów jest internet. Można odwiedzić flagowe strony jak pinterest lub instagram – po wpisaniu odpowiedniej frazy wyświetlą nam się setki wyników, nawet jeśli gotowy projekt nie pokrywa się z naszymi warunkami może służyć za swobodną interpretację bez potrzeby naśladownictwa. Inspiracje można znaleźć również na stronach sklepów oferujących produkty dla dzieci, nierzadko sprzedający umieszczają w galeriach zdjęcia pięknie urządzonych pomieszczeń z oferowanymi produktami. Skąd jeszcze brać pomysły?

Pościel niemowlęca dla dziewczynki
Pościel niemowlęca. Fot. tinystar.pl

Wystarczy otworzyć głowę i zapewnić sobie odpowiednio dużo czasu. Jeśli chcemy uniknąć błędnych decyzji – nie urządzajmy pokoju „na czas”. Spiszmy plan, wytyczmy najważniejsze – najbardziej pracochłonne lub kosztowne działania (remont pomieszczenia czy zakup mebli). Po ich realizacji przystąpić można do wprowadzenia dodatków. Realizację rozpoczynamy od wyboru koloru ścian.

Kolory ścian w pokoju dziewczynki
Kolory ścian w dziecięcym pokoju mają ogromny wpływ na samopoczucie naszych małych pociech. Fot. unsplash.com

Pokój dla dziewczynki – kolory ścian

Wbrew pozorom najlepiej jest wybrać kolor ścian, jeśli już mamy upatrzony zestaw mebli do pokoju. Zakładając, że zdecydowaliśmy się na zakup mebli w klasycznej bieli, możemy pokusić się o wprowadzenie barw na ścianach: pastelowych szarości, błękitów, czy kolorowych dziewczęcych tapet, możemy też zostawić ściany białe a kolor wprowadzić dopiero w dodatkach. Dobrym rozwiązaniem przy białych ścianach jest pomalowanie ich na wysokość 1/3 zmywalną farbą w nieco ciemniejszym np. szarym kolorze, można też użyć ukochaną przez dzieciaki tablicówkę.

Poduszka do karmienia niemowlaka
Poduszka do karmienia. Fot. tinystar.pl

Wtedy powstałe zabrudzenia będzie można szybko i łatwo zmyć. Dobór jasnych barw jest niezwykle istotny jeśli urządzamy pokój dla dziewczynki na poddaszu. Pochyłe ściany, oraz zazwyczaj małe okna skutecznie ograniczają ilość naturalnego światła – koniecznością jest użycie farb odbijających światło a także sensownego rozmieszczenia dodatkowych źródeł. Pokój  dziewczynki na poddaszu uniemożliwia także wprowadzenie dużych mebli stąd często pojawia się potrzeba wykonania na wymiar lub dobór tych o mniejszych gabarytach. Plusem aranżacji pokoju na poddaszu jest często potrzeba uruchomienia wyobraźni i kreatywnych rozwiązań.

Pokój małej dziewczynki
Łóżeczko małej dziewczynki. Fot. tinystar.pl

Jeśli urządzamy pokój dla niemowlaka dziewczynki proponuję postawić na jasne pastelowe barwy – dają wrażenie przestrzeni, czystości i powietrza. Takie wnętrze będzie nie tylko estetyczne ale i przyjazne. Pokój dla dziewczynki niemowlaka nie wymaga sporej ilości mebli, w zasadzie to można śmiało ograniczyć je do łóżeczka, komody na ubranka, przewijaka i fotelu do karmienia. Czym mniej tym lepiej  – niech zwycięży przestrzeń.

Jak urządzić pokój dla dziewczynki – meble i asortyment

Czym dziecko większe tym przybywa w pokoju mebli, zamiast komody pojawia się szafa, przewijak wymieniamy na biurko, dochodzi krzesełko, a łóżeczko rośnie proporcjonalnie wraz z pociechą. Nie zmienia się tylko jedno – wielkość pomieszczenia, dlatego niczym kupisz kolejny mebel upewnij się, że niechcący nie zagracisz i tak zapewne niewielkiego pomieszczenia. Mały pokój dla dziewczynki również powinien być jasny, unikajmy ciemnych barw i kontrastów, a także otwartych półek i regałów, na niewielkiej przestrzeni trudno jest utrzymać wizualny ład, dlatego sprawdzą się tutaj pojemniki do przechowywania. Przy wyborze asortymentu do małego wnętrza kierujmy się minimalizmem i estetyką, zaledwie kilka pięknych przedmiotów o wysokiej jakości nada pokojowi wyśmienitego charakteru.

Meble i akcesoria w pokoju małej dziewcznynki. Fot. pixabay.com

Modny pokój dla dziewczynki

Co jeśli już córeczka ma pokój, ale chce by coś w nim zmienić, albo przebywanie w nim już nie sprawia jej przyjemności? Za sprawą kilku drobnych metamorfoz można taki pokój szybko odmienić. Jeśli chcemy by pokój małej dziewczynki był odświeżony, na początku przyjrzyjmy mu się krytycznie i zapytajmy co sama chciałaby w nim zmienić. Dzieci z reguły szybciej są w stanie określić co im już nie odpowiada niż to, co by chciały. Po pierwsze usuńmy wszystko to co niepotrzebne! Walka o każdy wolny centymetr bardzo się opłaci. Tak ogołocony pokój dla małej dziewczynki jest gotowy do metamorfozy. Pozostaje dokonać wyboru farb do ścian oraz mebli… i kilka godzin pracy. Unikajmy zestawienia kilku barw na małej przestrzeni. Trafniej jest zastosować jeden wiodący kolor i dopiero później uzupełnić go kolorowymi dodatkami, przestrzeń wtedy wydaje się większa. Popularny miętowy pokój dla dziewczynki można uzyskać poprzez dobór akcesoriów w tym kolorze.