Planując pokój dziecięcy powinniśmy wziąć pod uwagę kilka współczynników: wiek i płeć dziecka, zainteresowania, ulubione zabawy oraz kolory w jakich chcielibyśmy go urządzić. W pokoju dla dziecka warto wydzielić dwie strefy: do odpoczynku i zabawy. Ta pierwsza powinna być stonowana, sprzyjająca wyciszeniu. Druga może być nieco bardziej szalona! Dzieci mają nieokiełznaną i bogatą fantazję, a otaczająca przestrzeń powinna wspierać ich rozwój i nie hamować wyobraźni.

Bardzo ciekawym i popularnym rozwiązaniem w dekoracji pokojów są tapety dziecięce. Mamy na rynku olbrzymi ich wybór. Wybranie jednej nie będzie prostym zadaniem, jednak powinna być to przemyślana decyzja.

Tapeta w pokoju dziewczynek

Tapety dziecięce – w każdym wieku!

Najmniejsze maluchy, noworodki i niemowlęta, zazwyczaj śpią w jednym pokoju z mamą i tatą. Kącik niemowlęcy w sypialni rodziców możemy wydzielić właśnie tapetą dziecięcą. Możemy wyczarować niewielką, ale piękną przestrzeń, w której maluszek będzie czuć się bezpiecznie i przyjemnie. Pamiętajmy, że dla niemowlaka wybierzemy inna tapetę niż dla nastolatka. Dla najmłodszych dzieci wybierzmy delikatne motywy, w pastelowych kolorach, stonowane i wyciszające.

Tapeta do pokoju dziecięcego – jaki wzór wybrać?

Tapety dostępne są z najróżniejszymi motywami np. ze zwierzątkami, samochodami, księżniczkami, literkami, paskami, kropkami, gwiazdkami! Można także zamówić tapetę ze swoim nadrukiem, wzorem a nawet zdjęciem. Tapety zazwyczaj dobiera się pod kątem płci dziecka to znaczy dla dziewczynki pudrowe, brudne róże, a dla chłopca błękitne, pastelowe zielenie, pistacjowe. Neutralna i zawsze modna biel, mięta oraz wszelkie odcienie szarości są także bardzo często wybierane. Dodatkowe motywy zależą od tego co dzieciom (i rodzicom) w duszy gra 😊

Szara tapeta w pokoju niemowlęcym

Dla starszych dzieci, kilkulatków oraz dzieci w okresie wczesnoszkolnym możemy dobrać tapetę do pokoju w żywych kolorach, które pobudzają wyobraźnię – warto wybrać ją wspólnie!  To w końcu  dziecko będzie przebywać w tej przestrzeni i dobrze aby czuło się komfortowo.

Tapeta do pokoju – z jakiego materiału?

Przy wyborze tapety zwróćmy także uwagę na materiał, z jakiego jest wykonana. Jest to często kluczowy aspekt decydujący o cenie, ale także jej trwałości czy sposobu montażu.

Prze zakupem pamiętajmy sprawdzić czy tapeta/okładzina jest bezpieczna i nie zawiera żadnych szkodliwych substancji. Dzieci są bardzo ciekawe i pomysłowe, że nie można wykluczyć scenariusza z oskubaniem tapety ze ściany i wzięciem kawałka do buzi. Dlatego kupujmy tapety dziecięce z atestami – Państwowego Zakładu Higieny (podstawowy), dodatkowo – Polskiego Towarzystwa Alergologicznego lub Instytutu Matki i Dziecka. Szczególną uwagę musimy zwrócić gdy nasza pociecha jest alergikiem. Odradza się w takim przypadku tapety „winylowe”. Większość tapet do pokoju dziecięcego są papierowe i są one najbezpieczniejsze. Nawet jeśli nasz maluszek połknie kawałek to nie jest to tak groźne jak w przypadku połknięcia kawałka tapety winylowej. Tapeta papierowa ma mniejszą trwałość i jest stosunkowo tania – pozwala to na częstszą zmianę aranżacji pokoju 😉 Aby utrzymać ją w czystości wystarczy delikatnie przetrzeć wilgotną ściereczką.