Wiele młodych mam po urodzeniu pierwszego dziecka lub będąc jeszcze w ciąży zastanawia się co kupić. Przeszukuje internet, blogi i fora by dowiedzieć się jakie są niezbędne gadżety dla noworodka, niemowlaka i mamy.

AKCESORIA DLA DZIECI I NIEMOWLĄT

Podpowiemy Wam dziś jakie są najbardziej popularne akcesoria na rynku. Mamy chętnie je wybierają  i nie wyobrażają sobie bez nich funkcjonowania z maluchem w pierwszych miesiącach jego życia. Rynek dziecięcy jest bardzo nasycony różnościami i nowinkami technologicznymi. Tak naprawdę nikt nie jest w stanie wypróbować wszystkich gadżetów dla niemowlaka. Dlatego należy z rozwaga podejść do ich zakupu i wybrać takie, które najbardziej nam się przydadzą.  

LISTA TOP 5 PRZYDATNYCH GADŻETÓW DLA DZIECI

Od możliwości wyboru, ilości oraz cen gadżetów dla niemowląt można zwariować. Poniżej lista najchętniej wybieranych i polecanych przez rodziców:

Jeden z najlepszych wynalazków dla mamy jak i dla dziecka.  Noszenie w chuście pozwala na utrzymanie bliskości między dzieckiem a rodzicem. Dziecko potrzebują naszego tulenia, ciepła naszego ciała oraz bicia serca. Ułatwia też kangurowanie, które jest zalecane przy wcześniakach. Dziecko noszone w chuście jest mniej płaczliwe, grymaszące, gdyż czują się bezpiecznie oraz ma zaspokojoną potrzebę bycia blisko Mamy. Prawidłowo noszone dziecko ma zachowaną prawidłową, fizjologiczną pozycję – zaokrąglone plecy, a nóżki w pozycji żabki (delikatnie podkurczone i rozchylone). Wspiera to rozwój kręgosłupa oraz bioderek dziecka.

Chusta do noszenia dziecka

Chusta nam bardzo ułatwiała życie w okresie kolek i przy ząbkowaniu. Po kilku godzinach noszenia na rękach płaczącego dziecka chusta okazywała się zbawienna. Po pierwsze wolne ręce, które mogły odpocząć, po drugie bliskość ciała oraz pozycja ułatwiająca np. pozbycie się gazów. Jednak najgłówniejszym „za” noszenia dziecka w chuście okazały się wolne ręce i możliwość wykonania praktycznych zajęć domowych oraz możliwość zajmowania się starszym rodzeństwem – wspólne spacery i zabawy.

Kokon niemowlęcy

Kto używał ten nie wyobraża  sobie tych kilku pierwszych miesięcy bez niego. Ogranicza on przestrzeń oraz otula w łóżeczku, które dla dziecka na początku jest ogromne i przytłaczające. Dzięki kokonowi dziecko akceptuje swoje łożko, w kokonie czuje się pewnie i bezpiecznie. Niemowlę szybciej się wycisza i spokojniej śpi. Kokon niemowlęcy pozwala także na spanie maluszka i rodziców w jednym łóżku. Stosując kokon nie ma obaw, że dziecko się sturla pod kołdrę lub zostanie przygniecione. Spełnia również rolę pierwszego „łóżeczka turystycznego”. Można zabrać kokon na wakacje, rodzinne wyjazdy, a dziecko śpi w swojej, dobrze znanej przestrzeni. W transporcie zajmuje mało miejsca, jest lekkie i komfortowe przy przenoszeniu.

Kokony dla niemowląt to hit wyprawkowy

Ręcznik z kapturkiem

Kolejnym przydatnym gadżetem, nie tylko przy noworodku ale i dla starszych dzieci, jest bambusowy ręcznik z kapturkiem. Ręcznik jest niezbędnym elementem wyprawki. Polecamy zakup od razu większego rozmiaru, gdyż kwadratowe, typowo noworodkowe wystarczają na bardzo krótko ok. 5 miesięcy. Dzieci bardzo szybko rosną a za mały ręcznik nie pozwala na dokładne okrycie i wytarcie. Warto od razu zainwestować w większy i dobrej jakości np. z frotte bambusowej, który chłonie 60 % więcej wody niż tradycyjny ręcznik bawełniany.

Ręcznik bambusowy z kapturkiem fot. Tiny Star

Leżaczek dla niemowlaka

Na naszej liście gadżetów dla niemowlaka nie może zabraknąć leżaczka. Na rynku dostępnych jest wiele modeli i opcji. Warto sprawdzić wiek od jakiego producent zaleca jego używanie. Jeśli zależy Ci by dziecko mogło z niego korzystać jak najwcześniej – wybierz jak najprostszy model, co wbrew pozorom może nie być łatwe. Najlepiej aby był pozbawiony szczególnych atrakcji typu wibracje, wstrząsów czy zbyt głośne grające melodyjki. Dziecko powinno samo wprowadzać leżaczek w ruch. Przy zakupie zwróć uwagę na wagę –  lekki leżaczek łatwiej przenosić po domu, tarasie i ogrodzie. Łatwiej go także spakować na podróż.

Rożek niemowlęcy

Służy już w szpitalu –  do przykrycia, dostarczenia noworodkowi ciepła, a rodzicom do noszenia i tulenia. Niewprawionym rodzicom ułatwia trzymanie maluszka na rękach, a także znalezienie komfortowej pozycji do przystawienia do piersi mamy. W późniejszym okresie sprawdzi się jako  kocyka oraz mata do zabawy lub do przewijania dziecka. Jeden produkt a kilka zastosowań.

Rożki dla niemowląt zapewniają ciepło i otulenie, fot. www.tinystar.pl

Jako doświadczeni rodzice zdajemy sobie sprawę, że wybór gadżetów dla dziecka może być przytłaczający. Dlatego pamiętajcie, że dziecko przede wszystkim potrzebuje miłości i czułości, nadmiar zabawek nie jest potrzebny. Gadżety to tylko dodatki, które mają za zadanie ułatwić codzienne funkcjonowanie z małym człowiekiem.