ściany w pokoju dziecięcym - pomysły, aranżacje, inspiracje - babyrooms

Ściany w pokoju dziecięcym dają wiele możliwości do aranżacji. Przyjemny dla oka zestaw farb? Tapeta? Ciekawe dekoracje? A może spersonalizowane naklejki lub zdjęcia? Co wybrać, na co się zdecydować? W dzisiejszym artykule omówię sposoby na zaaranżowanie ścian we wnętrzach dla dzieci.

ściany w pokoju dzieciecym - pomysly na dekoracje - babyrooms
Miętowa ściana w pokoju dziecięcym

Ściany w pokoju dziecka

Jakie powinny być ściany w pokoju dziecka? Po pierwsze bezpieczne – jeśli decydujemy się na użycie farb, sprawdźmy czy mają odpowiednie atesty i są nieszkodliwe dla zdrowia małych rezydentów. Jeżeli mamy w planie położenie tapet – szczególnie dobrze zabezpieczmy krawędzie by maluch nie mógł ich oderwać od ściany (i np. zjeść), Jeśli wieszamy dekoracje – ramki, obrazki, zdjęcia, upewnijmy się, że mocno trzymają się ściany i … są poza zasięgiem małych rączek. Na koniec sprawa oczywista – pamiętajmy o solidnym zabezpieczeniu kontaktów!

ściana z tapetą w pokoju dziecięcym - babyrooms
Ściana z tapetą w pokoju dziecięcym – wygenerowane przez AI 🙂

Dekoracje na ściany w pokoju dziecięcym – inspiracje

Można by było się zastanawiać skąd wziąć pomysł na ścianę w pokoju dziecięcym, bogatym źródłem może się tu okazać Pinterest i Instagram, po wpisaniu odpowiedniej frazy otrzymamy znakomite podpowiedzi, które z powodzeniem możemy wykorzystać w swoich aranżacjach. Namawiam jednak by uruchomić własną kreatywność, efekt ostateczny będzie mieć wtedy dla nas większe i szczególnie emocjonalne znaczenie.

różowa ściana z obrazkami w pokoju dzieciecym - babyrooms
Różowa ściana z obrazkami w pokoju dziecięcym – wygenerowane przez AI 🙂

Tapety do pokoju dziecięcego

Ściana w pokoju dziecka poza atrakcyjnym wyglądem powinna także być łatwa w utrzymaniu czystości, weźmy to pod uwagę przy wyborze materiałów – farb i tapet. Tapety dziecięce poza tradycyjnymi farbami najbardziej ulubione rozwiązanie. Jeśli ściana posiada drobne nierówności które są widoczne pod farbą, a z jakiegoś powodu nie możemy zrobić remontu ścian, wzorzysta tapeta zdaje się być jedynym sensownym rozwiązaniem. Podczas kiedy malowanie jest czasochłonne, tak tapetowanie całego pokoju lub wyznaczonego fragmentu, zajmuje zwykle kilka godzin. W ten sposób w zaledwie jeden dzień można całkowicie odmienić wygląd pomieszczenia. Do pokoju dziecięcego mamy ogromny wybór wzorów i z pewnością można znaleźć wśród nich ten jedyny, który chcielibyśmy widzieć w pokoju maluszka. Tapety dla dzieci powinny być utrzymane w jasnej tonacji, unikajmy też dużego zagęszczenia wzorów na małej przestrzeni. Tu znajdziesz więcej informacji : Tapeta do pokoju dziecięcego – jaką wybrać?

tapeta na ścianie w pokoju dziecięcym - babyrooms
Ściany z tapetą w pokoju dziecięcym – obraz wygenerowany przez AI 🙂

Jeśli w pokoju dziecka posiadamy ścianę bez otworów – okien czy drzwi to możemy rozważyć umieszczenie tam drukowanej na zamówienie tapety z przepiękną dekoracją jak z cudownej bajki, nadruki wykonuje się w najnowszych i zapewniających trwałość technologiach a dodatkowym atutem jest możliwość dopasowania obrazka do wyznaczonej wielkości ściany.

góry na ścianie w pokoju dziecięcym - babyrooms
Góry na ścianie w pokoju dziecięcym – obraz wygenerowany przez AI 🙂

Alternatywą dla tradycyjnych tapet są fototapety dla dzieci, nawiązujące do dziecięcych kreskówek ale równie dobrze mogą przedstawiać kolorowe kwiaty, ptaki na niebie, a może góry na ścianie w pokoju dziecięcym – dlaczego nie? Idąc krok dalej – na ścianie możemy też umieścić drukowane na zamówienie zdjęcie pochodzące z naszych zbiorów, do którego mamy szczególny sentyment. Zdjęcie można zamówić w wybranym pasującym do pokoju formacie.

Naklejki na ścianę

Naklejenie wybranej naklejki jest chyba najszybszym sposobem na odmienienie wyglądu ściany. Wybór gotowych wzorów jest przeogromny, znaleźć tutaj możemy niemal wszystko, a nawet jeśli mamy szczególne upodobania, po dosłaniu odpowiedniego pliku, studio graficzne jest w stanie wykonać naklejkę dokładnie taką jaką sobie wymarzyliśmy. Często rodzice wybierają imię swojego dziecka wykonane w pasującym do wystroju kolorze i w wybranej czcionce. W ten sposób pokój uzyskuje bardzo spersonalizowany charakter. Przypuszczam też, że może to mieć znaczenie dla zapominalskich tatusiów.

naklejki na ścianie w pokoju dziecka - babyrooms
Naklejki na ścianie w pokoju dziecka – obraz stworzony przez AI 🙂

Ściana tablicowa w pokoju dziecka

Tablica dla dzieci jest niemal podstawowym wyposażeniem pokoju dziecka. Ostatnio zyskała na popularności farba zwana potocznie „tablicówką”. Rozwiązuje ona problem wszelkiego mazania po ścianach i w zasadzie staje się koniecznością od chwili gdy maluch zaczyna poruszać się samodzielnie. Szczęśliwie, decydując się na wydzielenie miejsca pod „tablicę”, nie jesteśmy skazani na wyłącznie czarny kolor. Tablicówkę możemy zakupić w różnych wariantach a nawet połączyć ją z farbą magnetyczną. W ten sposób ściana staje się również organizerem. Pomysłowe nieprawdaż?

ściana tablicowa w pokoju dziecka - babyrooms
Ściana tablicowa w pokoju dziecka – foto stworzone przez AI 🙂

W aranżacji ścian w pokoju dziecięcym ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Decydując się na tradycyjne pomalowanie ścian można dobierać do siebie kolory i odcienie by pokój mienił się barwami, przy odrobinie zdolności manualnych/rysowniczych można wyczarować dodatkowo piękne dekoracje. Tak samo użycie tapety nas nie ogranicza – tutaj możemy się zdecydować na pokrycie nią jedynie fragmentów ścian np. dolnej części, lub przestrzeni pomiędzy meblami. Po wycięciu wzorzystych elementów z pozostałych części tapet, można stworzyć dodatkową dekorację. Nie bójmy się kreatywności, jak nam się coś nie uda jest spora szansa, że maluch tego nie zauważy, bo górę i tak weźmie najszczerszy na świecie zachwyt.